Kiekvienam yin yra yang; už kiekvieną veiksmą – reakcija; ir kiekvienai patentuotai programinei įrangai yra atvirojo kodo alternatyva. Arba kažkas panašaus.
Technologijų „atvirumo“ klausimas retai kada buvo visuomenės sąmonėje toks priešakinis ir centre, kaip pastaruosius porą metų. Nuolatinis „Twitter“ žlugimas privertė milijonus ieškoti alternatyvų, kurių daugelis yra atvirojo kodo. O OpenAI kovos dėl valdžios praėjusiais metais taip pat atkreipė dėmesį į tai, ką „atvirasis šaltinis“ iš tikrųjų gali reikšti klestinčios AI revoliucijos kontekste.
Vartotojų programinės įrangos pasaulis jau seniai siūlo „atviras“ alternatyvas įsitvirtinusiems operatoriams, o ne „Microsoft Office“, o LibreOffice; GIMP per Photoshop; arba „Thunderbird“ vietoje „Outlook“. Gali būti daugybė priežasčių, kodėl asmuo ar įmonė gali pasirinkti atvirojo kodo kelią: galbūt tai yra didesnis skaidrumas ir saugumas, palyginti su patentuotais grotuvais, arba jo siūlomas pritaikymas. Arba kai kurie tiesiog norėtų paremti programinės įrangos kūrimo etosą, kuris teikia pirmenybę laisvei ir bendradarbiavimui, o ne sienoms aptvertiems sodams ir pardavėjų įsijungimui.
Yra galimų atvirojo kodo programinės įrangos trūkumų, tokių kaip oficialaus klientų aptarnavimo trūkumas, ribotos funkcijos arba techninės diegimo kliūtys. Tačiau vis tiek pravartu žinoti savo galimybes, jei norite, kad programų paketas būtų šiek tiek atviresnis – per daug nepakenkiant produktyvumui.
Atsižvelgdama į tai, „TechCrunch“ sukūrė keletą atvirojo kodo alternatyvų populiarioms produktyvumo programoms. Tai gali patikti gamintojams, laisvai samdomiems darbuotojams ar mažoms įmonėms, norinčioms pabėgti nuo įprastų Big Tech žaidėjų gniaužtų.
Penpot: dizainas ir prototipų kūrimas
„Penpot“ yra atvirojo kodo žiniatinklio dizaino įrankis, siūlantis įvairius planus, skirtus visiems – nuo asmenų iki įmonių.
Nors reguliavimo priešingi vėjai galiausiai nutraukė „Adobe“ 20 mlrd.
Excalidraw taip pat yra tvarkingas atvirojo kodo lentos įrankis su integruotomis bendradarbiavimo funkcijomis; taip pat verta patikrinti.
Visiems patinka „Calendly“ – planavimo platforma (3 milijardų JAV dolerių vertės), kuri padeda žmonėms organizuoti susitikimus, nesikreipiant į kelis el. laiškus, žinutes ir telefono skambučius.
Taip pat yra atvirojo kodo varžovas, vadinamas Cal.com, reklamuojamas kaip „planavimo infrastruktūra absoliučiai visiems“. „Cal.com“ gali būti priglobta savarankiškai arba pati įmonė kaip „SaaS“ pasiūlymo dalis, siūlanti kelis planus. Bendrovė taip pat surinko gana nemažą 25 milijonų dolerių A serijos investiciją 2022 m.
Ekranas: Ekrano įrašymas
„Loom“ tapo vienu iš greito perėjimo prie nuotolinio darbo naudos gavėjų, įgalindama asinchroninį vaizdo ryšį per daugybę ekrano perdavimo, įrašymo ir bendrinimo funkcijų. Kaip ir daugeliui naujų įmonių, „Loom“ sunkiai sekėsi, kai pasaulis grįžo į normalų gyvenimą, o bendrovė praėjusiais metais pasitraukė iš „Atlassian“ už vos 1 mlrd. USD.
Vis dėlto nuotolinis darbas niekur nedingsta, ir kiekvienas, ieškantis atvirojo kodo „Loom“ alternatyvos, kuri nebūtų globojama milijardo dolerių vertės korporacijos, gali pasirodyti blogiau nei „Screenity“. Tačiau kol kas tai apsiriboja „Chrome“ naršykle.
Jitsi: vaizdo konferencijos
„Zoom“ buvo vienas didžiausių laimėtojų greitai perėjus prie nuotolinio darbo, tačiau tai nereiškia, kad nėra vietos visiškai savarankiškai priglobtai ir konfigūruojamai vaizdo konferencijų alternatyvai. Būtent tai siūlo Jitsi – atvirojo kodo bendruomenės skatinamas projektas, kurį įkūrėjas Emilis Ivovas pradėjo dar 2003 m.
Vartotojai gali eiti į meet.jitsi.com ir iš karto pradėti susitikimą. Ir nors „Jitsi“ yra atvirojo kodo ir gali laisvai diegti, kaip nori, jos pagrindinė įmonė „8×8“ siūlo mokamą paslaugą su papildomomis funkcijomis. Verta paminėti, kad 8×8 įsigijo Jitsi iš Atlassian 2018 m.
Nextcloud: saugykla debesyje
Nextcloud yra ir kliento, ir serverio pusės failų saugojimo sprendimas. Kiti debesies saugyklos teikėjai, tokie kaip „Shadow Drive“, naudoja „Nextcloud“ infrastruktūrą po gaubtu.
Vartotojai gali patys priglobti savo „Nextcloud“ egzempliorius arba naudoti „Nextcloud“ siūlomą trečiosios šalies teikėją, kuris padeda vartotojams valdyti sąrankos ir priežiūros procesą.
„Nextcloud“ gali naudoti mėgėjai arba įmonės, norinčios apeiti tokius pramonės atstovus kaip „Dropbox“, daug dėmesio skirdamos privatumui, saugumui ir duomenų suverenumui.
Vaiduoklis: leidyba
„Substack“ sukūrė verslą, teikdama įrankius rašytojams naujienlaiškiams ir panašaus turinio kūrimui. Tačiau „Substack“ yra uždara ekosistema, panašiai kaip „Medium“.
„Ghost“ yra atvirojo kodo leidybos platforma, kurią 2013 m. sukūrė buvęs „WordPress“ inžinierius Johnas O'Nolanas. Nors „WordPress“ taip pat yra atvirojo kodo sprendimas, „Ghost“ siūlo pigesnę alternatyvą su valdomu prieglobos egzemplioriumi ir neima jokių mokesčių iš leidėjų už prenumeratas.
„Ghost“ per pradinį projekto etapą 2013 m. surinko 300 000 USD per sutelktinį finansavimą su tokiais žymiais rėmėjais kaip Sethas Godinas, Leo Babauta ir „Microsoft“.
TabbyML: kodavimo antrasis pilotas
„GitHub Copilot“ pasirodė kaip AI valdomos porų programavimo erdvės plakatas, nors „Google“ ir „Amazon“ pristatė panašias išmaniąsias priemones.
Nepaisant to, nė vienas iš šių esamų operatorių kodavimo asistentų nėra atvirojo kodo ir negali būti priglobtas savarankiškai – tai TabbyML tikisi išspręsti. Praėjusiais metais dviejų buvusių „Google“ darbuotojų įkurta „TabbyML“ surinko 3,2 mln.
Chatwoot: klientų aptarnavimas
„Zendesk“, kaip vienas iš pagrindinių santykių su klientais erdvės žaidėjų, turi mažai pristatymo. Tačiau „Zendesk“ privataus kapitalo dalis gali patikti ne visiems. Be to, „Zendesk“ yra visiškai patentuota.
Kita vertus, „Chatwoot“ reklamuoja savo atvirojo kodo programas, kurios leidžia įmonėms savarankiškai priglobti klientų įtraukimo platformą, taip išsaugodamos visus savo duomenis savo viduje.
PhotoPrism: nuotraukų valdymas
2020 m. „Google“ nuotraukos nutraukė nemokamą neribotą pakopą. Tais pačiais metais Berlyne įsikūrusi komanda, veikianti pavadinimu PhotoPrism, pasirodė kaip alternatyva, turinti galimybę paleisti savarankišką serverį darbalaukyje (Windows, Mac arba Linux) kartu su DigitalOcean, Raspberry Pi, FreeBSD. , ir daugelis prie tinklo prijungtų saugojimo (NAS) įrenginių.
„PhotoPrism“ apima nuotraukų atsarginių kopijų kūrimo palaikymą, taip pat įrankius failams konvertuoti, dublikatus aptikti ir draugų bei šeimos veidų nuotraukose atpažinti. Bendrovė siūlo įvairius planus, skirtus tiek asmenims, tiek organizacijoms, su galimomis savarankiško ir priglobtomis parinktimis.
„Bitwarden“: slaptažodžių valdymas
Nuo LastPass iki Dashlane ir 1Password – netrūksta slaptažodžių valdymo įrankių, kurie generuoja sunkiai atspėjamus slaptažodžius ir saugo juos saugioje skaitmeninėje saugykloje. Tačiau „Bitwarden“ išskyrė save iš esmės veikdama pagal atvirojo kodo modelį ir surinkdama nemažą 100 mln. USD finansavimą.
Pagrindiniai „Bitwarden“ komponentai yra atvirojo kodo, todėl kiekvienas gali peržiūrėti, keisti ir platinti kodą. Tačiau tam tikros funkcijos pasiekiamos tik pagal patentuotą „galimų šaltinio“ licenciją, kuri vis tiek užtikrina skaidrumą, nors ir su didesniais apribojimais, ką galutinis vartotojas gali su ja daryti.
AppFlowy: užduočių valdymas
„AppFlowy“ yra atvirojo kodo alternatyva „Notion“, 10 milijardų dolerių vertės darbo vietos produktyvumo ir bendradarbiavimo įrankiui.
2021 m. įkurta „AppFlowy“ siūlo savarankišką sprendimą, kuriame gausu įrankių, skirtų valdyti projektus, daryti pastabas, kurti dokumentus ir sekti atskirų projekto punktų būseną ir terminus. Praėjusiais metais bendrovė surinko 6,4 mln. USD finansavimą iš investuotojų, įskaitant „Automattic“ ir „YouTube“ įkūrėjus.
Dub.co: nuorodų valdymas
Nuorodų sutrumpinimo ir valdymo tikslais „Spectrum Equity“, priklausantis „Bitly“, yra vienas iš populiariausių įrankių, o „Google“ neseniai įdėjo paskutinį nagą į savo URL sutrumpinimo tarnybos karstą. Jei ieškote atvirojo kodo alternatyvos, Dub.co gali būti jūsų atsakymas.
Buvęs „Vercel“ darbuotojas Stevenas Tey'us tai pradėjo kaip šalutinį projektą 2022 m., o po dvejų metų pavertė jį įmone. Nors Dub.co teikia daug savo URL valdymo paslaugų, įskaitant laiko eilučių duomenis, suasmeninimą ir būdą naudoti firmines nuorodas, ji taip pat leidžia savarankiškai priglobti savo sprendimą.