2024 09 23 Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Didžiojoje skaitykloje susirinkę Sauliaus Pučinsko (1965–2023) bičiuliai, kolegos, šeimos nariai ir žiūrovai pasidalijo vienu bendru jausmu – ilgesiu.
Ilgesiu žmogaus, kuris savo kūryba įprasmino Šiaulių ir Lietuvos istoriją, palikdamas mums ne tik filmus ir laidas, bet ir užpildydamas mūsų širdis prisiminimais, per kuriuos galime pajusti jo artumą.
Sausio mėnesį jam būtų sukakę 59-eri, tačiau Saulius išėjo, palikdamas savo darbus kaip švyturius, vedančius mus per praeitį. Susirinkusieji ir prisiminimus pasakojusieji video ekrane Saulių prisiminė ne tik kaip kūrėją, bet ir kaip žmogų, kuris niekada neskubėjo praeiti pro šalį. Jis klausydavosi, stebėdavo, fiksuodavo – ne tik kameros objektyvu, bet ir širdimi.
Šį prisiminimų vakarą vedę ir susirinkusiuosius kalbinę renginio iniciatoriai Jūratė Sobutienė ir Viktoras Gundajevas pasakojo apie tai, kaip Saulius juokdavosi, kaip jam svarbu buvo išlaikyti autentiškumą, o kiekviename darbe slypėjo ne tik jo techninė meistrystė, bet ir gili meilė savo darbui.
Jo sukurti televizijos ciklai apie Šiaulių istoriją, jo dokumentiniai filmai apie praeities kartas dabar atgyja mūsų ekranuose – ir nors jų kūrėjas nebepapasakos mums dar vienos istorijos, kiekvienas žiūrintis jaučia, kaip tylus Sauliaus balsas vis šnibžda: „Žiūrėk, nepamiršk.“
Sauliaus kelias prasidėjo Šiauliuose – mieste, kur jis gimė ir užaugo. Šiaulių gatvės, skverai ir pastatai buvo jo pirmieji įkvėpimo šaltiniai. Iš pradžių jis mokėsi Juventos progimnazijoje, vėliau Šiaulių muzikos technikume, o audiovizualinio meno paslaptis gilino Šiaulių universitete.
Būtent čia pradėjo formuotis jo vizija – suteikti vaizdams sielą. Savo kūrybinę kelionę Saulius pradėjo Šiaulių dramos teatre, kur dirbo garso režisieriumi, bet greitai išsiveržė į platesnius vandenis, pradėdamas savo darbą televizijoje, kur jo talentas sužydėjo visu pajėgumu.
Renginio metu prisiminta, kaip Saulius, būdamas televizijos programų direktoriumi, siekė ne tik pateikti informaciją, bet ir sukurti emociją, išlaikyti ryšį su žiūrovu, o jo dokumentiniai filmai „Paslėpti lobiai. Sieninė tapyba“ ir „Miesto kino teatrų istorijos. Vilnius“, ir dar daugelis kitų, tapo pripažinimo vertais darbais. Prisimindami jo kūrinius, pajuntame ne tik jo meistrystę, bet ir žmogaus šilumą, nuoširdų rūpestį, kad viskas, ką jis darė, išliktų mums.
Šiltą vakarą susirinkę žmonės dalijosi savo prisiminimais, o jų balsai nuolat kartojo tą pačią mintį – „Saulius yra su mumis.“ Ir taip, jis niekur nedingo. Jo filmai, laidos, režisuoti klipai ne tik saugo mūsų istoriją, bet ir atskleidžia jį patį – jautrų, besišypsantį žmogų, kuris mylėjo gyvenimą. Dabar mes mylime jį už tai, kad jis mums paliko tai, ką turime brangiausio – prisiminimus.
Renginiui pasibaigus ir tarsi nedrąsiai nusileidus dar vieno rudens vakaro uždangai, liko jausmas, kad Saulius niekada iš tiesų nepaliko mūsų. Jis yra visuose savo darbuose – šypsena reportažuose, gilus žvilgsnis dokumentikoje, tylus susimąstymas – kai kamera sustingsta, leisdama žiūrovui pajusti akimirkos magiją.
Išėję iš salės, susirinkusieji dar ilgai stovėjo ir kalbėjosi. Aplinkui rimo garsai, o kažkieno akyse suspindo ašara. Nes kartais, kai netenkame tų, kuriuos mylėjome, suvokiame, kad jie iš tikrųjų niekada neišeina. Jie gyvena mūsų širdyse. Ir Saulius – jis yra, jis niekur nedingo…
Renginio organizatoriai: Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka, Šiaulių kino meno klubas, Lietuvos žurnalistų sąjungos Šiaulių apskrities skyrius.
PASIEKIMAI:
2022 – Konkursas „Pragiedruliai”. Televizijos laidų ciklas „Miesto kino teatrų istorijos. Vilnius“ nominantas kategorijoje „Geriausia 2022 m. televizijos istorinės atminties laida“
2020 – Konkursas „Pragiedruliai”. Geriausia regioninės televizijos laida „Paslėpti lobiai. Sieninė tapyba“.
2020 – Konkursas „Pragiedruliai”. Televizijos ciklas „Nepriklausomų valstybių – Lietuvos ir Latvijos – kūrėjai Mintaujos gimnazijoje“ nominantas kotegorijoje „Geriausia televizijos istorinės dokumentikos laida“
2019 – Konkursas „Pragiedruliai”. Televizijos ciklas „Praeities kartų liudytojai“ nominantas kotegorijoje „Geriausia istorinės atminties televizijos laida“.
2019 – Konkursas „Pragiedruliai”. Televizijos ciklas „Gynybinis paveldas Lietuvoje“ nominantas kotegorijoje „Geriausia istorinės atminties televizijos laida“.
2018 – Konkursas „Pragiedruliai”. Geriausias televizijos istorinių apybraižų ciklas – televizijos laidų ciklas „Praeities kartų liudytojai“
2017 – Konkursas „Pragiedruliai”. Laida „Dievui ir Žmogui. Vincas Svirskis” nominantė kategorijoje „Televizijos dokumentikos laida“.
2013 – Fotografijų konkurso „(Ne)matyti Šiauliai“ laureatas.
2012 – Konkursas „Pragiedruliai”. Laida „Knygos kelias Žemaitijoje“, specialusis prizas už stiliaus vienovę.
2009 – The 7th International Festival of Non-Professional Film Makers Tallinn 2009. Darbas „[Ne]matomas“. Special prize of the Estonian film amateurs union.
2008 – 6-asis tarptautinis animacinių filmų festivalis „Tindirindis 2008″. Darbas „[Ne]matomas“. Diplomas už originalumą.
2007 – Videominiatiūrų festivalis-konkursas “Žiūrėk laisvai”. Darbas „Motto“. Vilnius. III vieta.
2005 – Šiaulių miesto kultūros ir meno premija už reikšmingą kultūros paveldo puoselėjimą TV laidų cikle „Įdomioji Šiaulių istorija“.
2004 – TV laida „Modris Tenisonas“, geriausios 2004 metų TV kultūros laidos konkurso laureatas.
2004 – TV laidų ciklas „Įdomioji Šiaulių istorija“, geriausios 2004 metų TV kultūros laidos konkurso laureatas.
2003 – TV laidų ciklas „Įdomioji Šiaulių istorija“, II vieta už geriausią 2003 m. regioninių TV kultūros laidą.
2001 – konkurso „Žiniasklaida prieš korupcija“ (laida „Provincija“). Diplomas už aktualumą.
1997 – Videoklipai “Lietus”, „Giminės“ (su Pauliumi Arlausku), „14.47-15.27 27 07 91” (su Gintaru Šepučiu) įtraukti į „Geriausi Lietuvos videomeno darbai“ (sud. Sonata Žalneravičiutė).
1995 – Videoklipas „Žuvys “Maya”, Lietuvos TV videoklipų konkurso “Labas” prizas už geriausią montažą.
1993 – Videoklipas „Žuvys „Giminės“, Lietuvos TV videoklipų konkurso “Labas” nugalėtojas.
1992 – Videoklipas „Žuvys „Jie“, Lietuvos TV videoklipų konkurso “Labas” nugalėtojas.
• Pranešimas parengtas naudojant Šiaulių kino meno klubo ir Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos informaciją pasitelkiant „Miesto naujienos D.I.“ asistento pagalbą.
Šia publikacija dalinasi Lietuvos regionų naujienų portalas „Miesto naujienos“. Daugiau sau ir savo miestui aktualių naujienų rasite portale Miesto naujienos.